Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Zarezerwuj jacht

Jak przepłynąć Kanał Koryncki żaglówką

Kanał Koryncki - jak nim przepłynąć żaglówką
Kanał Koryncki to niezwykła morska droga, którą warto przepłynąć żaglówką. Poznaj jego historię, ciekawostki i praktyczne wskazówki jak zaplanować rejs. Dowiedz się ile kosztuje przepłynięcie i co warto zobaczyć po drodze. Zainspiruj się i wyrusz w tę niezapomnianą przygodę!

Kanał Koryncki - historia

Czy wiesz, że pomysł przekopania Kanału Korynckiego narodził się już w czasach starożytnych? Pierwszy projekt stworzył podobno sam Periander, tyran Koryntu żyjący w VI w. p.n.e. Prace rozpoczął dopiero cesarz Neron w 67 r. n.e., ale szybko je przerwano. Marzenie o skróceniu drogi żeglugi pomiędzy Morzem Jońskim a Morzem Egejskim powróciło dopiero w XIX wieku.

Budowa ruszyła w 1881 roku i trwała 12 lat. Prace prowadzono jednocześnie z dwóch stron, a całkowita ilość usuniętego urobku skalnego wyniosła około 12 mln m³. Uroczyste otwarcie kanału odbyło się 25 lipca 1893 roku. Niestety, szybko okazało się, że jest on za wąski dla dużych statków, więc nie zyskał takiego znaczenia handlowego jak planowano.

Znaczenie Kanału Korynckiego

Mimo że Kanał Koryncki nie stał się ważnym szlakiem komunikacyjnym, wciąż odgrywa istotną rolę. Dzięki niemu małe statki i jachty mogą zaoszczędzić nawet 400 km żeglugi dookoła Peloponezu. To także wielka atrakcja turystyczna. Rejs przez wąski przesmyk o stromych ścianach sięgających 90 m to niezapomniane przeżycie. Widok z góry na turkusową wstęgę wody robi równie duże wrażenie.

Kanał Koryncki na mapie

Kanał Koryncki znajduje się w Grecji, na Przesmyku Korynckim. Łączy on Zatokę Koryncką na Morzu Jońskim z Zatoką Sarońską na Morzu Egejskim. Najbliższe duże miasta to Ateny i Korynt. Warto go zobaczyć podczas rejsu po greckich wyspach, np. na Cykladach czy wybierając się na Mykonos.

Zaplanuj swój rejs po Grecji

Wybierz jacht, trasę i termin. Zorganizujemy dla Ciebie niezapomniane wakacje!

Sprawdź ofertę

Ciekawostki o Kanale Korynckim

Kanał Koryncki kryje w sobie wiele ciekawostek. Czy wiesz na przykład, że choć ma tylko 6 km długości, jego budowa trwała aż 12 lat i pracowało przy niej około 12 tys. robotników? Co ciekawe, zginęło przy tym bardzo niewielu ludzi, choć pracowano w trudnych warunkach, często używając niebezpiecznych materiałów wybuchowych.

Ściany kanału wznoszą się miejscami na wysokość 90 m, co sprawia niesamowite wrażenie, gdy płynie się na dnie tego wąwozu. Szerokość kanału wynosi zaledwie 25 m, więc duże statki nie mogą nim przepływać. Spotkacie tam za to sporo jachtów, żaglówek i małych promów turystycznych.

Czy wiesz, że...

Nad Kanałem Korynckim przerzucone są aż 4 mosty: dwa drogowe i dwa kolejowe. Najwyższy z nich znajduje się 80 m nad lustrem wody. Odbywają się z niego skoki na bungee - tylko dla odważnych!

Kanał Koryncki - zdjęcia

Widok Kanału Korynckiego zachwyca i często staje się tematem zdjęć. Turkusowy kolor wody, białe wapienne ściany i kontrastujące z nimi zieleń drzew i błękit nieba tworzą iście pocztówkowe kadry. Warto zrobić zdjęcie nie tylko z pokładu łodzi, ale też ze specjalnych platform widokowych na górze. Niezapomniane wrażenie robią też nocne fotografie z oświetlonym kanałem.

Kanał Koryncki jako atrakcja turystyczna

Kanał Koryncki to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych Grecji. Rocznie przepływa przez niego około 15 tys. łodzi, głównie turystycznych. Rejsy odbywają się codziennie, w sezonie nawet co godzinę. Trwają zwykle około 30 minut. To świetna okazja by poczuć się jak odkrywca i zrobić efektowne zdjęcia. W pobliżu znajdują się też platformy widokowe, restauracje i sklepy z pamiątkami.

Rejs żaglówką przez Kanał Koryncki

Jak przepłynąć Kanał Koryncki żaglówką

Chcesz przepłynąć Kanał Koryncki na własnej lub czarterowanej żaglówce? To świetny pomysł na dodanie smaczku greckiej przygodzie! Pamiętaj, że możesz to zrobić tylko w dzień, kanał jest zamknięty w nocy. Trzeba też uiścić opłatę za tranzyt. Jej wysokość zależy od długości jachtu, np. za jednostkę 12-metrową zapłacisz około 20-30 euro.

Zanim wpłyniesz do kanału, nasłuchuj komunikatów na kanale VHF 12. Dostaniesz informację kiedy możesz wejść do śluzy. Pamiętaj, że w kanale obowiązuje ograniczenie prędkości do 6 węzłów. Trzymaj się też środka korytarza. Przy samych ścianach zdarzają się odpadnięcia fragmentów skał. Bądź przygotowany na silne zawirowania powietrza.

Zwiedzanie Kanału Korynckiego

Kanał Koryncki najlepiej podziwiać z pokładu łodzi, ale warto się też wybrać na spacer wzdłuż niego. Po obu stronach biegną drogi, z których roztaczają się piękne widoki. Możesz też wjechać na jedną z platform widokowych. A jeśli masz ochotę na dreszczyk emocji, wybierz się na bungee jumping z wysokiego na 80 m mostu!

Ile kosztuje przepłynięcie Kanałem Korynckim?

Cena za tranzyt Kanałem Korynckim zależy od długości jednostki. Im dłuższy jacht, tym opłata jest wyższa. Dla przykładu, za jacht o długości do 10 m zapłacisz około 20 euro, a za jednostkę 15-metrową - około 40 euro. Do tego dochodzi opłata za wystawienie pozwolenia - 10 euro. Ceny sprawdzaj zawsze przed rejsem, bo mogą się nieznacznie zmieniać.

Co warto zobaczyć w okolicy

Kanał Koryncki leży w pobliżu wielu ciekawych miejsc. Koniecznie odwiedź ruiny starożytnego miasta Korynt z imponującym akropolem. Zobacz też urokliwe nadmorskie miasteczko Lutraki z gorącymi źródłami. Jeśli planujesz dłuższy rejs, wybierz się na malownicze wyspy w pobliżu, np. Naxos czy Skiathos. Zachwyci cię piękno greckiej przyrody i zabytków.

Najczęstsze pytania odnośnie Kanału Korynckiego

Kto wybudował Kanał Koryncki?

Pomysł przekopania Kanału Korynckiego pojawił się już w starożytności, ale zrealizowano go dopiero pod koniec XIX wieku. Budowę rozpoczęto w 1881 roku, a uroczyste otwarcie odbyło się w 1893 roku. Inwestycję sfinansowała specjalnie powołana spółka grecko-francuska. W pracach uczestniczyło około 12 tys. robotników.

Co łączy Kanał Koryncki?

Kanał Koryncki łączy Zatokę Koryncką na Morzu Jońskim z Zatoką Sarońską na Morzu Egejskim. Dzięki niemu małe statki i jachty mogą znacznie skrócić drogę pomiędzy tymi akwenami. Wcześniej trzeba było opływać cały Peloponez. Kanał pozwala "wyciąć" ten ogromny półwysep i zaoszczędzić nawet 400 km żeglugi.

 

 

 

Skontaktuj się z nami

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.