Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Dostępne jachty

Odkryj historię Salaminy podczas rejsu

Odkryj historię Salaminy podczas rejsu
Salamina to grecka wyspa skrywająca fascynującą historię. Podczas rejsu odkryj miejsce słynnej bitwy morskiej, zwiedzaj antyczne zabytki i poznaj lokalną kulturę. Dowiedz się, jak najlepiej zaplanować wizytę na Salaminie i jakie atrakcje czekają na żeglarzy.

Salamina - wyspa o bogatej historii

Czy słyszałeś kiedyś o Salaminie? To niewielka wyspa położona zaledwie kilka kilometrów od Aten, ale skrywająca naprawdę fascynującą historię. Salamina od wieków odgrywała ważną rolę w dziejach Grecji, będąc świadkiem wielu przełomowych wydarzeń. Najbardziej znana jest z wielkiej bitwy morskiej, która rozegrała się tutaj w 480 roku p.n.e.

Salamina to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas rejsu po greckich wyspach. Nie tylko ze względu na jej historyczne znaczenie, ale również piękne krajobrazy, antyczne zabytki i przyjazną atmosferę. Wyspa leży w Zatoce Sarońskiej, więc dotarcie tu jachtem jest bardzo łatwe, szczególnie jeśli cumujemy w porcie w Pireusie lub na pobliskim Mykonos.

Historyczne znaczenie Salaminy

Salamina od czasów starożytnych była ważnym punktem strategicznym. Kontrola nad wyspą pozwalała na kontrolowanie szlaków morskich prowadzących do Aten. Nic dziwnego, że na przestrzeni wieków o Salaminę toczyły się liczne wojny i konflikty. Jednak to właśnie bitwa z Persami w 480 roku p.n.e. na zawsze wpisała się w historię wyspy i całej Grecji.

Salamina współcześnie

Obecnie Salamina to spokojne miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów i żeglarzy. Wyspa słynie z pięknych plaż, krystalicznie czystego morza oraz antycznych ruin. Warto tu spędzić kilka dni, delektując się lokalną kuchnią, poznając przyjaznych mieszkańców i odkrywając fascynującą historię tego miejsca. Salamina to obowiązkowy punkt na mapie każdego rejsu po greckich wyspach.

Wybierz się w niezapomniany rejs po greckich wyspach

Poznaj najpiękniejsze zakątki Grecji z pokładu jachtu. Zorganizujemy dla Ciebie wymarzoną przygodę!

Sprawdź ofertę

Bitwa morska pod Salaminą

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego bitwa pod Salaminą była tak ważna? Otóż w 480 roku p.n.e. doszło tu do starcia potężnych flot - greckiej i perskiej. Persowie zaatakowali Grecję, chcąc podbić Ateny i inne greckie polis. Wydawało się, że nic nie jest w stanie powstrzymać ich potęgi. Grecy mieli mniej okrętów i słabiej wyszkolonych żołnierzy.

Jednak dowodzący Grekami Temistokles opracował genialny plan. Postanowił zwabić perską flotę w wąski przesmyk pomiędzy Salaminą a lądem. Persowie dali się podejść i wpłynęli w cieśninę, gdzie ich przewaga liczebna na nic się zdała. Zwrotne greckie trójrzędowce taranowały i zatapiały ciężkie perskie okręty. Persowie ponieśli druzgocącą klęskę, tracąc większość floty. Ta porażka przesądziła o wyniku wojny.

Ciekawostka

Czy wiesz, że o bitwie pod Salaminą opowiada słynna tragedia Ajschylosa "Persowie"? Ajschylos sam walczył w tej bitwie, więc jego relacja jest bardzo wiarygodna i pełna ciekawych szczegółów.

Znaczenie bitwy pod Salaminą

Zwycięstwo pod Salaminą miało ogromne znaczenie dla całej Grecji. Gdyby Persowie wygrali, prawdopodobnie udałoby im się podbić Ateny i położyć kres greckiej wolności. Jednak dzięki geniuszowi Temistoklesa i bohaterstwu greckich żołnierzy, Hellada obroniła swoją niezależność. Bitwa pokazała też, że strategia i spryt mogą pokonać nawet przeważające siły wroga.

Salamina - miejsce pamięci o bitwie

Odwiedzając Salaminę warto zatrzymać się w miejscach związanych z bitwą. Na południowym krańcu wyspy znajduje się przylądek Kinosoura, gdzie według historyków cumowała grecka flota przed starciem. W pobliżu przylądka odkryto pozostałości antycznego fortu i układu kamieni, które prawdopodobnie upamiętniały poległych żołnierzy. Natomiast na północnym wybrzeżu wyspy, naprzeciw kurortu Paloukia, rozciąga się cieśnina, w której rozegrała się decydująca faza bitwy.

Antyczne zabytki na Salaminie

Zwiedzanie Salaminy podczas rejsu

Salamina to idealny cel jednodniowej wycieczki z Aten lub przystanku podczas dłuższego rejsu po Zatoce Sarońskiej. Wyspa ma wiele do zaoferowania żeglarzom. Przede wszystkim warto tu przyjechać, aby zobaczyć na własne oczy miejsce słynnej bitwy. Ale Salamina to nie tylko historia. Znajdziemy tu również piękne plaże, malownicze wioski i smaczną lokalną kuchnię.

Głównym portem na Salaminie jest Paloukia, położona na północnym wybrzeżu wyspy. To duża, dobrze osłonięta marina z pełnym zapleczem dla żeglarzy. Cumując w Paloukii, mamy doskonałą bazę wypadową do zwiedzania wyspy. W pobliżu portu znajduje się wiele restauracji, barów i sklepów. Warto też wybrać się na plażę Peristeria, uważaną za jedną z najpiękniejszych na wyspie.

Antyczne zabytki na Salaminie

Będąc na Salaminie koniecznie trzeba zobaczyć antyczne ruiny. Najważniejszym stanowiskiem archeologicznym jest sanktuarium Ajaksa w Kolones. Ajaks był mitycznym królem Salaminy, jednym z bohaterów spod Troi. Sanktuarium składa się z pozostałości świątyni z V w. p.n.e. oraz teatru z III w. p.n.e. Inne ciekawe zabytki to m.in. ruiny starożytnego miasta Salamina, hellenistyczne wieże obronne oraz bizantyjski klasztor i kościół Zwiastowania NMP.

Atrakcje Salaminy dla żeglarzy

Salamina oferuje wiele atrakcji dla miłośników żeglarstwa i sportów wodnych. Oprócz wspomnianej mariny Paloukia, na wyspie znajduje się kilka mniejszych portów i zatok, idealnych na dziki postój. Wzdłuż wybrzeża ciągną się malownicze zatoczki z turkusową wodą i złocistymi plażami. Popularne miejsca do cumowania to m.in. Peristeria, Kolones, Kaki Vigla i Selinia. Warto też opłynąć wyspę dookoła, podziwiając klify i skaliste wysepki. W wielu miejscach można uprawiać snorkeling lub nurkowanie, odkrywając podwodne jaskinie i rafy.

Planowanie wizyty na Salaminie

Aby w pełni docenić urok Salaminy, warto zarezerwować sobie przynajmniej dwa dni na jej zwiedzanie. Wystarcza to, aby zobaczyć najważniejsze zabytki, zrelaksować się na plaży i zasmakować w lokalnej kuchni. Dobrym pomysłem jest połączenie wizyty na Salaminie z rejsem na inne wyspy Zatoki Sarońskiej, takie jak Naxos czy urokliwe Symi. Taka wyprawa pozwoli nam lepiej poznać ten fascynujący region Grecji.

Najczęstsze pytania odnośnie Salaminy

Gdzie była Bitwa pod Salaminą?

Bitwa pod Salaminą rozegrała się w cieśninie pomiędzy wyspą Salamina a stałym lądem Grecji (Attyką). Dokładne miejsce starcia to wąski przesmyk pomiędzy północno-wschodnim krańcem Salaminy (przylądek Kinosoura) a półwyspem Punta (Kynosoura) na lądzie. W tym miejscu cieśnina ma szerokość zaledwie kilku kilometrów. Grecy zwabili tu perską flotę i dzięki przewadze manewrowej odnieśli druzgocące zwycięstwo.

Jak dostać się na Salaminę?

Najłatwiej dostać się na Salaminę promem z portu w Pireusie (Ateny). Promy pasażerskie i samochodowe kursują bardzo często, zawijając do głównego portu Paloukia na północnym wybrzeżu wyspy. Rejs trwa ok. 15-20 minut. Oczywiście najlepszym sposobem na dotarcie na Salaminę jest rejs jachtem. Cumując w marinach w Atenach, Pireusie lub na pobliskich wyspach, możemy bez problemu zawinąć do Paloukii lub zacumować w jednej z urokliwych zatok na Salaminie.

Kto dowodził Grekami w bitwie pod Salaminą?

Flotą grecką w bitwie pod Salaminą dowodził ateński polityk i wódz Temistokles. To on przekonał Ateńczyków, aby postawili na rozwój floty i dzięki temu mogli stawić czoła potędze perskiej. Temistokles był też autorem genialnego planu taktycznego, który doprowadził do zwycięstwa pod Salaminą. Udało mu się zwabić Persów w wąską cieśninę, gdzie ich przewaga liczebna nie miała znaczenia, za to zwrotne greckie okręty mogły z łatwością taranować i zatapiać wroga.

 

 

 

Skontaktuj się z nami

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.