Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Zarezerwuj jacht

Poradnik: Rejsy praktyczne dla początkujących

Poradnik: Rejsy praktyczne dla początkujących
Marzysz o rejsie, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się jak wybrać odpowiedni rejs, co spakować, jak się przygotować i czego możesz się spodziewać. Poznasz też top rejsy edukacyjne i specjalne oferty dla nowicjuszy. Ahoj przygodo!

Jak wybrać odpowiedni rejs praktyczny?

Pewnie zastanawiasz się jaki rejs wybrać na początek? Przede wszystkim taki, który będzie dostosowany do Twoich umiejętności i oczekiwań. Najlepiej zacząć od rejsów szkoleniowych, podczas których pod okiem doświadczonej kadry nauczysz się podstaw żeglarstwa. Taki rejs to świetna okazja, żeby sprawdzić czy ta pasja jest dla Ciebie.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest trasa i akwen. Na początek polecam spokojniejsze wody, np. Mazury, Adriatyk czy Morze Śródziemne. Pomyśl też ile czasu chcesz spędzić na wodzie - rejsy szkoleniowe trwają zazwyczaj od weekendu do tygodnia. Zerknij też koniecznie na poziom zakwaterowania i wyżywienia na jachcie - w końcu komfort też jest ważny!

A może by tak rejs za granicę?

Jeśli marzysz o egzotycznej przygodzie, czemu nie wybrać się na rejs po Karaibach albo Seszelach? Taka wyprawa to nie tylko okazja do zdobycia doświadczenia żeglarskiego, ale też zwiedzenia kawałka świata. Wbrew pozorom, ceny zagranicznych rejsów wcale nie muszą być wysokie. Wiele biur podróży jak TUI, Rainbow czy Itaka mają w ofercie tanie rejsy wycieczkowe statkiem. Ahoj przygodo!

Rejs statkiem wycieczkowym - czy to coś dla mnie?

A może wolisz zacząć od czegoś łatwiejszego niż żaglówka? Rejs statkiem wycieczkowym to świetna opcja dla początkujących wilków morskich. Duże statki są bardzo stabilne, mają wysokie standardy zakwaterowania (nawet all inclusive!) i bogatą ofertę rozrywkową na pokładzie. Do wyboru masz wiele tras, np. po Morzu Śródziemnym, Bałtyku czy norweskich fiordach. Taki rejs to połączenie wypoczynku, zwiedzania i morskiej przygody. Czego chcieć więcej?

Zróbmy razem pierwszy krok w stronę morskiej przygody!

Sprawdź nasze aktualne oferty rejsów dla początkujących.

Sprawdź oferty

Przygotowania do rejsu

No dobrze, rejs wybrany, to od czego teraz zacząć? Przede wszystkim od przygotowań! Najważniejsze to odpowiednio się spakować. Lista niezbędnych rzeczy zależy oczywiście od charakteru i długości rejsu. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na weekendowy rejs szkoleniowy na Mazurach, czy dwutygodniowy czarter na Karaibach, nie zapomnij o kremie z filtrem, okularach przeciwsłonecznych, czapce i lekkich ubraniach osłaniających ciało przed słońcem.

Kolejna ważna sprawa to dokumenty - zabierz ze sobą dowód osobisty lub paszport (na rejsy zagraniczne), patenty żeglarskie (jeśli masz), ubezpieczenie, pieniądze i kartę płatniczą. Warto też zrobić podstawowe badania lekarskie i odwiedzić dentystę, żeby upewnić się, że jesteśmy zdrowi i sprawni. Pomyśl też o ewentualnych lekach, które bierzesz na stałe. Teraz już będziesz gotowy na każdą morską przygodę!

Czy wiesz, że...

Średnia prędkość jachtu żaglowego to ok. 5-6 węzłów, czyli 9-11 km/h. Najszybsze jachty regatowe potrafią rozpędzić się nawet do 50 węzłów!

Zadbaj o formę przed rejsem

Żeglarstwo to sport wymagający dobrej kondycji fizycznej. Przed rejsem warto zadbać o regularną aktywność - pływanie, bieganie, jazda na rowerze czy siłownia pomogą wzmocnić mięśnie i poprawić wytrzymałość. Przyda się też rozciąganie i ćwiczenia równowagi. Dzięki temu łatwiej będzie Ci odnaleźć się na kołyszącej łódce. Ale spokojnie, na rejsach dla początkujących nikt nie będzie od Ciebie wymagał formy olimpijczyka. Najważniejsze to pozytywne nastawienie i chęć do nauki!

Odrobina teorii jeszcze nikomu nie zaszkodziła

Przed rejsem warto też podszkolić się z teorii - poznać podstawowe pojęcia żeglarskie, typy jachtów, zasady bezpieczeństwa itp. W Internecie znajdziesz mnóstwo przydatnych materiałów, są też specjalne kursy i szkolenia dla nowicjuszy. Rejsy edukacyjne zazwyczaj łączą naukę teorii z praktyką, więc na pokładzie uzupełnisz i usystematyzujesz wiedzę. Im więcej wiesz, tym większą frajdę będziesz miał z żeglowania!

Poradnik: Rejsy praktyczne dla początkujących

Co zabrać na rejs?

Pakowanie na rejs to nie lada wyzwanie - trzeba zmieścić niezbędne rzeczy w niewielkiej torbie lub plecaku. Przede wszystkim postaw na wygodne, przewiewne ubrania (najlepiej z szybkoschnących materiałów), wygodne nieprzemakalne buty z jasną podeszwą (na jachcie nie chodzi się w butach do wody!), bieliznę na zmianę, ciepły polar lub bluzę, kurtkę przeciwdeszczową i ręcznik szybkoschnący. Do tego kosmetyczkę z podstawowymi przyborami toaletowymi, filtry przeciwsłoneczne, okulary i nakrycie głowy.

Oprócz ubrań przyda się też latarka czołowa (przydatna np. przy cumowaniu po zmroku), scyzoryk lub nóż, power bank, worki wodoodporne lub suche na rzeczy, których nie chcesz zamoczyć. Nie zapomnij też o hamaku lub materacu - drzemka pod żaglami to coś wspaniałego! Jeśli bierzesz leki, koniecznie zabierz je w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotką. Dobrze mieć też przy sobie podstawową apteczkę.

Prowiant na rejs

Jeśli rejs nie obejmuje wyżywienia, trzeba samemu zadbać o jedzenie na pokładzie. Najlepiej postawić na proste, pożywne dania, których przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Świetnie sprawdzą się konserwy, makaron, ryż, warzywa, które długo zachowują świeżość, krakersy, suszone owoce i bakalie. Nie zapomnij o wodzie i innych napojach! Jedzenie najlepiej trzymać w wodoodpornych pojemnikach lub torbach termicznych.

Zabezpieczenia na wszelki wypadek

Choć rejsy dla nowicjuszy odbywają się w bezpiecznych warunkach i pod okiem doświadczonej załogi, warto dmuchać na zimne. Krem z wysokim filtrem, środki na oparzenia słoneczne, bandaż elastyczny, plastry, środki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe - to podstawowe wyposażenie jachtowej apteczki. Przyda się też coś na chorobę morską - plastry, bransoletka akupresurowa lub tabletki. I koniecznie ubezpieczenie turystyczne!

Jak wygląda przebieg rejsu?

Wyobraź sobie taki scenariusz: budzisz się o świcie w swojej kojce, słyszysz szum fal i skrzypienie żagli. Wychodzisz na pokład, gdzie reszta załogi już krząta się przy swoich zadaniach. Po porannej toalecie i śniadaniu czas wziąć się do pracy - postawić żagle, skontrolować kurs, zwinąć liny. Kapitan wydaje komendy i pokazuje co i jak. Może uda Ci się nawet przez chwilę posterować! Po kilku godzinach żeglugi w słońcu robi się naprawdę gorąco. Czas na kąpiel! Cumujesz w urokliwej zatoczce i chlup do wody. Ach, jak dobrze!

Po regeneracyjnej przerwie czas ruszać dalej. Wiatr się wzmaga, fale robią się coraz większe, adrenalina buzuje. Ale nie bój nic, załoga czuwa nad bezpieczeństwem. Pod wieczór dopływasz do portu. Pora zwinąć żagle, umyć pokład i uzupełnić zapasy. Wieczorem zasłużony odpoczynek - wypad na miasto, kolacja w tawernie i szanty przy ognisku. I tak mija dzień po dniu na rejsie. Czy to nie brzmi cudownie?

Czego nauczysz się na rejsie?

Przede wszystkim podstaw teoretycznych - nazewnictwa części jachtu, komend, węzłów, odczytywania map, posługiwania się GPS itp. Ale najważniejsza jest praktyka! Nauczysz się sterować jachtem, stawiać i zwijać żagle, obsługiwać windy i kabestany, wiosłować, cumować, rzucać kotwicę. Poznasz zasady bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy, zachowania w sytuacjach kryzysowych. To naprawdę duża dawka cennej wiedzy i umiejętności, które zostają na całe życie.

Życie na jachcie

Rejs to też sprawdzian charakterów i umiejętności współżycia w grupie. Na niewielkiej przestrzeni jachtu każdy ma swoje zadania i musi dostosować się do panujących zasad. Liczy się szacunek do innych, punktualność, schludność, zaangażowanie. Ważne są dobre relacje, zgranie załogi, wzajemna pomoc. Wspólne posiłki, rozmowy, śpiewy, podziwianie widoków, kąpiele, zwiedzanie portów - to wszystko niezapomniane chwile, które jednoczą ludzi. Nierzadko rodzą się przyjaźnie na całe życie!

Najczęstsze pytania odnośnie rejsów praktycznych

 

 

 

Skontaktuj się z nami

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.