Rekiny w Morzu Śródziemnym
Czy wiesz, że w Morzu Śródziemnym żyje około 50 gatunków rekinów? Pewnie myślałeś, że to akwen wolny od tych drapieżników. Nic bardziej mylnego! Choć spotkanie rekina podczas kąpieli czy nurkowania to rzadkość, to jednak czasem się zdarza. Rekiny preferują otwarte wody, z dala od zatloczonych plaż, ale niekiedy podpływają też bliżej brzegu. Warto mieć to na uwadze planując wakacje w basenie Morza Śródziemnego.
Ale spokojnie, nie ma powodów do paniki! Rekiny w Morzu Śródziemnym są znacznie mniej agresywne niż ich kuzyni z innych akwenów. Ataki na ludzi to absolutne wyjątki. W ciągu ostatnich 200 lat odnotowano zaledwie kilkadziesiąt takich incydentów. Dla porównania, w samych tylko wodach Australii rekiny atakują średnio 10 osób rocznie. Śródziemnomorskie rekiny wolą raczej trzymać się z daleka od człowieka.
Gatunki rekinów w Morzu Śródziemnym
Wśród 50 gatunków rekinów zamieszkujących Morze Śródziemne, tylko kilka osiąga pokaźne rozmiary i budzi respekt wśród ludzi. Największe i najgroźniej wyglądające to żarłacz biały, żarłacz błękitny oraz żarłacz śledziowy. Pozostałe gatunki są znacznie mniejsze i zupełnie niegroźne dla człowieka. Co ciekawe, w Morzu Śródziemnym nie występują rekiny młoty, które często kojarzą się z atakami na ludzi.
Żarłacz biały
Żarłacz biały to prawdziwy król oceanów. Ten ponad 6-metrowy rekin słynie z ataków na ludzi, choć w Morzu Śródziemnym takie przypadki prawie się nie zdarzają. Żarłacze białe pojawiają się głównie w zachodniej części akwenu, u wybrzeży Hiszpanii, Francji i Włoch. Preferują chłodniejsze wody, dlatego im dalej na wschód, tym mniejsza szansa na spotkanie tego gatunku.
Zainteresowany rejsami po Morzu Śródziemnym?
Niezależnie czy marzysz o spokojnym relaksie na pokładzie, czy ekscytujących przygodach, u nas znajdziesz idealny czarter jachtu!
Sprawdź ofertęGdzie żyją rekiny w Morzu Śródziemnym
Rekiny zamieszkują praktycznie całe Morze Śródziemne, ale w niektórych regionach jest ich wyraźnie więcej. Największe skupiska tych drapieżników znajdują się w zachodniej części akwenu. Dlaczego? Ponieważ wody Atlantyku, które wlewają się do Morza Śródziemnego przez Cieśninę Gibraltarską, są chłodniejsze i bogatsze w pokarm, co sprzyja bytowaniu rekinów.
Wyobraź sobie, że płyniesz jachtem wzdłuż wybrzeża Hiszpanii czy Włoch i nagle widzisz charakterystyczną płetwę wystającą z wody. Serce zaczyna ci mocniej bić, ale przecież jesteś bezpieczny na pokładzie. Możesz cieszyć się tym widokiem i robić zdjęcia. Takie spotkania to nie lada gratka, bo oznaczają, że mamy do czynienia z naturalnym środowiskiem, w którym wciąż żyją fascynujące drapieżniki.
Ciekawostka
Choć Morze Śródziemne kojarzy się głównie z plażami i kąpielami, to jednak w jego głębinach kryje się bogaty ekosystem. Poza rekinami żyją tu m.in. barrakudy, tuńczyki, mureny czy ośmiornice. To prawdziwy raj dla nurków i miłośników podwodnego świata.
Hiszpania
Hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego to prawdopodobnie miejsce o największym zagęszczeniu rekinów w całym akwenie. Powodem jest bliskość Atlantyku i napływ chłodniejszych, bogatych w pokarm wód. To prawdziwy raj dla żarłaczy białych i błękitnych. Rekiny pojawiają się tu głównie wiosną i jesienią, gdy woda jest chłodniejsza. Latem, gdy temperatura mocno wzrasta, przenoszą się w głębsze partie morza.
Włochy
Rekiny zamieszkują również Morze Śródziemne u wybrzeży Włoch, choć jest ich tu mniej niż w okolicach Hiszpanii. Pojawiają się głównie w Morzu Tyrreńskim, Morzu Jońskim oraz w Cieśninie Mesyńskiej. Co ciekawe, kilka lat temu u wybrzeży Kalabrii zauważono rekina wielkiego białego, co wywołało sporą sensację. Na szczęście nikomu nic się nie stało i rekin szybko odpłynął w siną dal.
Najczęstsze pytania odnośnie rekinów w Morzu Śródziemnym
Czy są rekiny na Morzu Śródziemnym?
Tak, w Morzu Śródziemnym żyje około 50 gatunków rekinów, choć większość z nich to niewielkie i niegroźne dla ludzi gatunki. Największe i budzące respekt są żarłacz biały i żarłacz błękitny, ale one preferują raczej otwarte wody z dala od brzegu. Choć spotkanie rekina podczas kąpieli czy nurkowania jest bardzo mało prawdopodobne, to jednak czasem się zdarza, głównie w okolicach Hiszpanii, Włoch czy Grecji.
Czy w Morzu Śródziemnym żyją wielkie białe rekiny?
Wielkie białe rekiny, czyli żarłacze białe, występują w Morzu Śródziemnym, ale są bardzo rzadkie. Pojawiają się głównie w zachodniej części akwenu, w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej, gdzie wody Atlantyku wlewają się do Morza Śródziemnego. Im dalej na wschód, tym mniejsza szansa na spotkanie żarłacza białego. W ostatnich latach odnotowano jedynie kilka przypadków pojawienia się tych rekinów, m.in. u wybrzeży Hiszpanii, Włoch i Izraela.