Czym jest PLB?
Pewnie zastanawiasz się, co to takiego ten cały PLB? To skrót od angielskiego Personal Locator Beacon, czyli osobisty nadajnik lokalizacyjny. Mówiąc najprościej, to takie niewielkie urządzenie, które możesz mieć zawsze przy sobie i w razie niebezpieczeństwa na morzu wezwać pomoc. Fajnie, prawda?
PLB działa w oparciu o system satelitarny Cospas-Sarsat. Po aktywacji wysyła sygnał alarmowy, który jest odbierany przez satelity i przekazywany do centrum koordynacji akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Dzięki temu służby ratownicze wiedzą, gdzie jesteś i że potrzebujesz pomocy.
Jak działa PLB?
No dobrze, ale jak to dokładnie działa? PLB ma wbudowany odbiornik GPS, który ustala twoją pozycję. Po aktywacji nadajnika, pozycja wraz z sygnałem alarmowym jest wysyłana co 50 sekund na częstotliwości 406 MHz. Sygnał ten odbierają satelity systemu Cospas-Sarsat na niskiej orbicie okołoziemskiej i przekazują do najbliższego centrum ratowniczego. Stamtąd informacja trafia do lokalnych służb SAR.
Kiedy warto mieć PLB?
PLB to obowiązkowe wyposażenie na jachtach pływających daleko od brzegu. Ale nawet jeśli pływasz tylko rekreacyjnie, to i tak warto rozważyć zakup tego urządzenia. Bo pomyśl - co jeśli na morzu przydarzy ci się wypadek lub awaria i będziesz potrzebował natychmiastowej pomocy? Dzięki PLB wezwanie ratunku zajmie ci dosłownie chwilę.
Sprawdź nasze szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na morzu!
Naucz się korzystać z nadajnika PLB i innych urządzeń ratunkowych.
Sprawdź ofertę kursówPopularne modele PLB
Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli PLB. Różnią się parametrami, funkcjami dodatkowymi i ceną. Przy wyborze zwróć uwagę na zasięg, czas pracy na baterii, wodoszczelność i wyposażenie. No i oczywiście na cenę - dobre PLB kosztują od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Popularne i sprawdzone modele to na przykład McMurdo FastFind 220 i Ocean Signal rescueME PLB1. Oba mają zasięg globalny, wodoszczelną obudowę, wbudowany GPS i działają w systemie Cospas-Sarsat. Świetnie sprawdzą się jako osobisty sprzęt ratunkowy żeglarza.
Ciekawostka
Czy wiesz, że system Cospas-Sarsat działa już od 1982 roku? Od tego czasu przyczynił się do uratowania życia ponad 50 000 osób na całym świecie. To pokazuje, jak ważne jest posiadanie PLB na jachcie.
McMurdo FastFind
Model FastFind 220 od McMurdo to kompaktowy i lekki PLB z wbudowanym odbiornikiem GPS. Ma globalny zasięg i jest widoczny dla satelitów z każdego miejsca na Ziemi. Obudowa jest wodoszczelna i wytrzymuje zanurzenie do 10 metrów. Po aktywacji działa nawet do 24 godzin, wysyłając sygnał alarmowy co 50 sekund. Dodatkowym atutem jest łatwa obsługa - wystarczy otworzyć antenę i wcisnąć przycisk SOS.
Ocean Signal rescueME
RescueME PLB1 od Ocean Signal to kolejny godny polecenia model. Podobnie jak FastFind ma globalny zasięg, GPS, wodoszczelność do 15 metrów i prostą aktywację. Producent deklaruje aż 7 lat żywotności baterii w trybie czuwania. Po uruchomieniu świeci jasnym stroboskopem led, ułatwiając lokalizację. PLB możesz też zamocować do kamizelki ratunkowej dzięki zaczepom.
Najczęstsze pytania odnośnie osobistych nadajników PLB
Czy PLB trzeba gdzieś rejestrować? Czy potrzebna jest licencja?
Tak, każdy nadajnik PLB musi być zarejestrowany w kraju, w którym jest używany. W Polsce robi się to bezpłatnie w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym w Gdyni. Podczas rejestracji podaje się dane właściciela oraz szczegóły techniczne urządzenia. Licencja na używanie PLB nie jest wymagana.
Jak dbać o PLB? Czy trzeba wymieniać baterie?
PLB nie wymaga specjalnej konserwacji, poza okresowym sprawdzaniem stanu urządzenia i ewentualną wymianą baterii. Większość modeli ma baterię o długiej żywotności (nawet do 7 lat), ale po tym czasie trzeba ją wymienić w autoryzowanym serwisie. Warto też pamiętać, by chronić PLB przed uszkodzeniami mechanicznymi i zanurzeniem, jeśli nie jest w pełni wodoszczelny.