Czym jest locja morska?
Pewnie zastanawiasz się, czym właściwie jest locja morska? To nic innego jak zbiór informacji nawigacyjnych, niezbędnych do bezpiecznego prowadzenia jachtu po wodach przybrzeżnych i portowych. Locja zawiera szczegółowe opisy linii brzegowej, znaków nawigacyjnych, głębokości, prądów i pływów.
Wyobraź sobie, że wypływasz w rejs po nieznanym Ci akwenie. Bez locji będziesz jak dziecko we mgle! Locja to Twoja mapa, kompas i drogowskaz w jednym. Dzięki niej będziesz wiedział gdzie są mielizny i rafy, gdzie możesz bezpiecznie zakotwiczować, a do których portów możesz zawinąć. Nieoceniona pomoc dla każdego żeglarza!
Rodzaje locji
A czy wiesz, że locje dzielą się na kilka rodzajów? Mamy locje morskie, które opisują wody przybrzeżne mórz i oceanów. Są też locje śródlądowe, przeznaczone dla wód śródlądowych jak jeziora i rzeki. Niektóre locje skupiają się na konkretnych akwenach, np. locja Bałtyku czy locja Morza Śródziemnego.
Locja Bałtycka
Skoro już wspomnieliśmy o locji Bałtyku, to warto poświęcić jej chwilę uwagi. W końcu to nasze rodzime morze, po którym pływa wielu polskich żeglarzy. Locja Bałtycka to kompendium wiedzy o tym akwenie. Znajdziemy w niej opisy portów od Świnoujścia po Zalew Wiślany, charakterystykę wybrzeża, spis latarni morskich i innych znaków nawigacyjnych. Niezbędnik każdego bałtyckiego wilka morskiego!
Zaczynasz swoją żeglarską przygodę?
Zarezerwuj czarter jachtu w sprawdzonej firmie i ciesz się wolnością na wodzie!
Sprawdź ofertęJak korzystać z locji?
No dobrze, wiemy już czym jest locja i jakie są jej rodzaje. Ale jak z niej korzystać w praktyce? Pomyśl, że locja to taka instrukcja obsługi akwenu. Zanim wypłyniesz w rejs, powinieneś dokładnie przestudiować odpowiednie rozdziały i zapoznać się z charakterystyką wód, po których będziesz żeglował.
W trakcie rejsu locja powinna być zawsze pod ręką. W razie wątpliwości co do pozycji czy kursu, sięgnij po locję i zweryfikuj swoje przypuszczenia. Locja pomoże Ci też zaplanować kolejne etapy podróży - dzięki zawartym w niej informacjom o portach, kotwicowiskach i miejscach schronienia. Pamiętaj - locja to żeglarski must-have!
Ciekawostka
Czy wiesz, że pierwsze locje powstawały już w starożytności? Jednym z pierwszych dzieł tego typu był Periplus Morza Erytrejskiego, opisujący wybrzeża Morza Czerwonego i Oceanu Indyjskiego. Dzieło powstało prawdopodobnie w I w. n.e.
Znaki nawigacyjne
Jednym z kluczowych elementów locji są opisy znaków nawigacyjnych. To właśnie dzięki nim możemy bezpiecznie prowadzić jacht, omijając niebezpieczne płycizny i skały. Wyróżniamy kilka rodzajów znaków - pławy, stawy, tyki, znaki kardynalne. Każdy z nich ma swoje specyficzne oznaczenie i znaczenie. Dlatego tak ważne jest, by przed rejsem dokładnie zapoznać się z systemem oznakowania na danym akwenie.
Znaki kardynalne
Wśród znaków nawigacyjnych na szczególną uwagę zasługują znaki kardynalne. To znaki oznaczające niebezpieczne miejsca, jak mielizny, wraki czy skały podwodne. Wyznaczają one bezpieczną stronę, po której należy je omijać. Znaki kardynalne dzielą się na cztery rodzaje - północne, południowe, wschodnie i zachodnie. Każdy z nich ma charakterystyczny wygląd i oznaczenie. Koniecznie naucz się je rozpoznawać!
Najczęstsze pytania odnośnie locji morskiej
Czym jest locja?
Locja to publikacja zawierająca szczegółowe informacje nawigacyjne dla danego akwenu. Składa się z opisów wybrzeża, portów, znaków nawigacyjnych, głębokości, prądów i pływów. Locja stanowi niezbędne wyposażenie jachtu i podstawowe źródło informacji dla navigatora. Pozwala na bezpieczne zaplanowanie i prowadzenie rejsu.
Kto przegląda locję?
Locja to lektura obowiązkowa dla każdego члена załogi jachtu, ale szczególnie istotna jest dla kapitana i nawigatora. To na nich spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne prowadzenie jednostki. Przed rejsem powinni oni dokładnie przestudiować locję akwenu, po którym będą żeglować. W trakcie podróży locja powinna być zawsze pod ręką, by w razie potrzeby móc zweryfikować pozycję, kurs i zaplanować dalszą trasę.
Co oznacza tyka z wiechą?
Tyka z wiechą to jeden ze znaków nawigacyjnych stosowanych na wodach śródlądowych. Tyka to drewniany pal wbity w dno rzeki lub jeziora. Wiecha to pęk gałęzi lub trzcin umieszczony na szczycie tyki. Tyka z wiechą oznacza zwykle mieliznę, ławicę piasku lub inną przeszkodę nawigacyjną. Omijamy ją po stronie wolnej wody, czyli przeciwnej do wiechy.