Znaki kardynalne na mapach morskich

Znaki kardynalne na mapach morskich
Znaki kardynalne to system znaków nawigacyjnych, które wskazują kierunki świata na mapach morskich. Służą one do oznaczania niebezpiecznych miejsc, mielizn, raf i innych przeszkód. Poznaj rodzaje znaków kardynalnych, ich znaczenie oraz jak je interpretować podczas żeglugi.

Znaki kardynalne - podstawy nawigacji

Wyobraź sobie, że płyniesz jachtem po morzu i nagle na horyzoncie dostrzegasz dziwne znaki. To znaki kardynalne, które są niezbędne do bezpiecznej nawigacji. Stanowią one system oznakowania niebezpiecznych miejsc, mielizn, raf i innych przeszkód na wodzie. Bez znajomości ich znaczenia, łatwo wpakować się w kłopoty podczas rejsu.

Znaki kardynalne to tak naprawdę pływające boje lub stałe znaki na lądzie, które wskazują pozycję danego niebezpieczeństwa w stosunku do kierunków świata. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "cardo", czyli zawias, oś. Tak jak zawias łączy drzwi z futryną, tak znaki kardynalne łączą niebezpieczeństwo z bezpiecznym obszarem wody. Locje morskie zawierają szczegółowe opisy tych znaków i ich dokładną pozycję.

Rodzaje znaków kardynalnych

Istnieją cztery podstawowe rodzaje znaków kardynalnych: północne, południowe, wschodnie i zachodnie. Każdy z nich ma charakterystyczny wygląd i kolor, dzięki czemu można je łatwo zidentyfikować nawet z daleka. Znaki północne mają kształt trójkąta skierowanego wierzchołkiem do góry, południowe - trójkąta skierowanego w dół, wschodnie - dwóch stożków złączonych podstawami, a zachodnie - dwóch stożków złączonych wierzchołkami.

Interpretacja znaków kardynalnych

Aby prawidłowo zinterpretować znaki kardynalne, trzeba wiedzieć, że zawsze wskazują one bezpieczną stronę w stosunku do niebezpieczeństwa. Znak północny oznacza, że wody na północ od niego są bezpieczne, południowy - że bezpiecznie jest na południe, wschodni - na wschód, a zachodni - na zachód. Pomyśl, że znaki kardynalne są jak drogowskazy na morzu - zawsze prowadzą cię w bezpiecznym kierunku.

Chcesz wiedzieć więcej o nawigacji?

Sprawdź naszą ofertę kursów i rejsów!

Dowiedz się więcej

Znaki kardynalne na mapach morskich

Pewnie zastanawiasz się, jak znaki kardynalne są oznaczane na mapach morskich? Otóż mają one swoje specjalne symbole, które składają się z koła z wpisanym w nie trójkątem lub dwoma trójkątami. Kierunek wierzchołka trójkąta wskazuje rodzaj znaku - północ, południe, wschód lub zachód. Dodatkowo, obok symbolu podana jest charakterystyka światła znaku - jego kolor, okres i grupa błysków.

Warto pamiętać, że na mapach morskich można spotkać też inne rodzaje znaków nawigacyjnych, np. znaki specjalne, których symbolem jest żółty krzyż na białym tle. Służą one do oznaczania specjalnych stref jak poligony, tory wodne, kable podwodne itp. Jednak to znaki kardynalne są kluczowe dla bezpieczeństwa żeglugi, gdyż wskazują położenie niebezpieczeństw.

Ciekawostka

Czy wiesz, że znaki kardynalne zostały wprowadzone dopiero w latach 70. XX wieku? Wcześniej używano różnych systemów oznakowania, które były mało intuicyjne i prowadziły do wielu wypadków. Dzięki ujednoliceniu systemu IALA, nawigacja stała się dużo bezpieczniejsza.

Znaki kardynalne stałe

Oprócz pływających znaków kardynalnych, spotyka się też ich wersje stałe, montowane na lądzie lub płytkich wodach przybrzeżnych. Mają one formę wież lub słupów pomalowanych w charakterystyczne pasy i wyposażonych w odpowiednie światło. Znaki stałe stosuje się głównie tam, gdzie ustawienie boi jest niemożliwe lub nieekonomiczne, np. na skałach, mieliznach przy brzegu itp. Informacje o nich znajdziesz w locji morskiej.

Znaki kardynalne zmienne

Ciekawym rodzajem znaków kardynalnych są tzw. znaki zmienne, które mogą zmieniać swoje znaczenie w zależności od pływów. Stosuje się je na obszarach pływowych, gdzie niebezpieczeństwo zmienia swoje położenie wraz z poziomem wody. Znak zmienny ma dwa zestawy znaków dziennych i dwa światła o różnych charakterystykach. W zależności od stanu pływu, widoczny jest albo górny albo dolny znak i światło. Trzeba uważnie obserwować pływy, by prawidłowo odczytać taki znak.

Znaki kardynalne wschodnie i zachodnie

Najczęstsze pytania odnośnie znaków kardynalnych

Jakie to są znaki kardynalne?

Znaki kardynalne to system znaków nawigacyjnych, które wskazują pozycję niebezpieczeństwa (mielizny, rafy, wraku itp.) w stosunku do kierunków świata. Wyróżnia się cztery rodzaje znaków kardynalnych: północne, południowe, wschodnie i zachodnie. Każdy z nich ma charakterystyczny wygląd (kształt i kolor) oraz światło, dzięki czemu można je zidentyfikować zarówno w dzień, jak i w nocy. Znaki kardynalne to kluczowy element bezpieczeństwa nawigacji morskiej.

Jak zapamiętać znaki kardynalne?

Istnieje prosty sposób na zapamiętanie wyglądu znaków kardynalnych. Wystarczy skojarzyć ich kształty z pierwszymi literami angielskich nazw kierunków świata: North (północ), South (południe), East (wschód) i West (zachód). I tak: znak północny ma kształt stożka skierowanego wierzchołkiem w górę jak litera N, południowy - stożka skierowanego w dół jak S, wschodni - dwóch stożków złączonych podstawami jak E, a zachodni - złączonych wierzchołkami jak W. Do tego kolory: czarny nad żółtym to północ i wschód, a żółty nad czarnym - południe i zachód. Proste i skuteczne!

Jak mijamy znaki kardynalne?

Mijanie znaków kardynalnych jest intuicyjne, jeśli pamięta się jedną zasadę - zawsze trzymaj się po bezpiecznej stronie znaku, czyli po tej, w którą wskazuje wierzchołek stożka lub podstawa trójkątów. Znak północny mówi "bezpiecznie na północ ode mnie", południowy - "bezpiecznie na południe", wschodni - "bezpiecznie na wschód", a zachodni - "bezpiecznie na zachód". Nigdy nie przepływaj między znakiem kardynalnym a niebezpieczeństwem, które on oznacza. Szczegóły znajdziesz w systemie nawigacji Navionics.

 

 

 

Znajdź odpowiednie miejsce i termin

Skontaktuj się z nami