Czy w Grecji są rekiny? Fakty i mity

Czy w Grecji są rekiny? Fakty i mity
Grecja to popularny kierunek wakacyjny, ale czy w jej wodach pływają groźne rekiny? Przyjrzyjmy się faktom i mitom na temat rekinów w Grecji. Sprawdźmy, jakie gatunki można tam spotkać, jak często dochodzi do ataków na ludzi i czy jest się czego obawiać podczas kąpieli w greckim morzu.

Czy w Grecji można spotkać rekiny?

Pewnie zastanawiasz się, czy planując wakacje w Grecji, powinieneś obawiać się rekinów. Otóż odpowiedź brzmi - tak, w greckich wodach żyją rekiny, ale spotkanie ich to naprawdę rzadkość. Rekiny zamieszkują niemal wszystkie morza i oceany, w tym także Morze Śródziemne, do którego należy Morze Egejskie i Morze Jońskie oblewające greckie wyspy.

Grecja to kraj położony na ponad 2000 wysp, więc ogromna część jej terytorium to wody morskie. Nic dziwnego, że zamieszkują je również rekiny. Jednak ich populacja jest stosunkowo niewielka, a większość gatunków to małe i niegroźne dla ludzi okazy. Poza tym rekiny wolą trzymać się z dala od brzegu i rzadko zapuszczają się w pobliże plaż czy kąpielisk. Dlatego szansa na spotkanie rekina podczas wakacji w Grecji jest naprawdę minimalna. Więcej informacji o rekinach zamieszkujących Morze Śródziemne znajdziesz w osobnym artykule.

Czy na Zakynthos są rekiny?

Zakynthos to jedna z najpopularniejszych greckich wysp, chętnie odwiedzana przez turystów. Czy w jej okolicach można natknąć się na rekiny? Pojedyncze osobniki były co prawda widywane u wybrzeży Zakynthos, ale nie odnotowano tam żadnego ataku na człowieka. Dno morskie wokół wyspy opada dość gwałtownie, co zniechęca rekiny do podpływania blisko plaż. Poza tym wody oblewające Zakynthos są dość płytkie, więc większe okazy wolą trzymać się od nich z daleka. Dlatego kąpiel w morzu wokół tej greckiej wyspy można uznać za bezpieczną.

Czy w Morzu Egejskim są rekiny?

Morze Egejskie, nazywane czasem Morzem Greckim, to część Morza Śródziemnego położona pomiędzy wybrzeżem Grecji, Turcji i Krety. Rekiny występują tutaj stosunkowo rzadko i raczej nie stwarzają zagrożenia dla ludzi. W Morzu Egejskim można spotkać głównie niewielkie gatunki rekinów, jak żarłacz śledziowy czy żarłacz czarnopłetwy. Duże drapieżniki, takie jak żarłacz biały, wpływają tu sporadycznie zachęcone obecnością stad ryb. Na terenie Grecji odnotowano zaledwie kilka incydentów z udziałem rekinów, ostatni poważny atak miał miejsce ponad 50 lat temu.

Interesują Cię także inne niebezpieczne morskie stworzenia?

Sprawdź nasz wpis o meduzach, które możesz spotkać w Grecji!

Czytaj więcej

Gatunki rekinów występujące w Grecji

W greckich wodach można natknąć się na kilkanaście gatunków rekinów. Większość z nich to małe lub średniej wielkości drapieżniki, polujące głównie na ryby i nieszkodliwe dla ludzi. Najpopularniejsze rekiny w Grecji to żarłacz śledziowy, żarłacz czarnopłetwy, żarłacz błękitny oraz rekinek ostronosy. Te niewielkie, maksymalnie dwumetrowe okazy, występują dość licznie w pobliżu raf i podwodnych łąk.

Znacznie rzadziej u wybrzeży Grecji pojawiają się duże gatunki rekinów. Żarłacze białe, żarłacze tępogłowe czy długoszpary wpływają na greckie wody sporadycznie, zwabione obecnością stad ryb lub w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich. Na ich obecność wskazują czasem lokalne media, wywołując niepotrzebną panikę wśród turystów. W rzeczywistości rekiny te nie przejawiają większego zainteresowania ludźmi i raczej unikają kontaktu z nimi. Ataki rekinów w Grecji zdarzają się ekstremalnie rzadko.

Ciekawostka

Największy rekin jaki kiedykolwiek pojawił się w greckich wodach to prawdopodobnie megalodont. Ten prehistoryczny krewny żarłacza białego mierzył nawet 18 metrów długości i ważył około 50 ton. Na szczęście wyginął około 2,6 mln lat temu, więc dziś nie musimy obawiać się spotkania z tym gigantem.

Korfu - rekiny

Korfu to jedna z Wysp Jońskich, położona na Morzu Jońskim w pobliżu wybrzeża Grecji i Albanii. Tamtejsze wody zamieszkują małe rekiny, głównie z gatunku żarłacz śledziowy i żarłacz czarnopłetwy. Zdarza się, że miejscowi rybacy wyławiają je w sieciach, ale na ogół trzymają się one z dala od brzegu. W ostatnich latach nie odnotowano żadnych incydentów z udziałem rekinów w okolicach Korfu. Dlatego w pełni bezpiecznie można korzystać z uroków greckich plaż i kąpielisk na tej pięknej wyspie.

Kreta - rekiny

Kreta to największa grecka wyspa, otoczona wodami Morza Śródziemnego. Występujące tam rekiny to głównie małe i niegroźne gatunki, jak rekinki ostronose czy żarłacze czarnopłetwe. Zdarza się, że podpływają one całkiem blisko brzegu, szczególnie w okolicach portów rybackich, zwabione zapachem ryb. Nie stanowią one jednak zagrożenia dla ludzi. Lokalna ludność i turyści kąpią się w morzu wokół Krety od lat, a jak dotąd nie odnotowano tam poważniejszego incydentu z udziałem rekinów. Więcej o rekinach Morza Śródziemnego przeczytasz w innym wpisie na naszym blogu.

Rekin w Grecji

Jak często dochodzi do ataków rekinów na ludzi w Grecji?

Ataki rekinów na ludzi w Grecji to absolutna rzadkość. W całej historii odnotowano zaledwie kilka incydentów, z czego ostatni śmiertelny miał miejsce w 1956 roku. Od tego czasu doszło tylko do kilku niegroźnych i niepowodowanych bezpośrednio przez rekiny zdarzeń, np. zaczepienia płetwą o element sprzętu nurkowego czy zahaczenia zębami o wędkę. Żaden z nich nie skutkował poważniejszymi obrażeniami u ludzi.

Rekiny nie przejawiają większego zainteresowania człowiekiem jako potencjalną zdobyczą. Jesteśmy dla nich po prostu za duzi, za wolni i mamy za mało tłuszczu, by stanowić atrakcyjny kąsek. Dlatego rekiny niezwykle rzadko atakują ludzi, a jeśli już do tego dochodzi, to głównie w wyniku pomyłki. Rekin mógł wziąć pływaka za swoją typową ofiarę - fokę czy żółwia morskiego. Aby zminimalizować to ryzyko, należy unikać samotnych kąpieli o świcie lub zmierzchu, nie pływać w pobliżu ławic ryb oraz nie wchodzić do wody z otwartymi ranami.

Bezpieczeństwo kąpieli w greckim morzu

Podsumowując - kąpiel w greckim morzu jest całkowicie bezpieczna. Rekiny występują tam stosunkowo rzadko i nie przejawiają większego zainteresowania ludźmi. Zdecydowana większość greckich plaż jest regularnie patrolowana przez służby ratownicze i wyposażona w niezbędny sprzęt. Przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa i zachowując zdrowy rozsądek, nie musimy martwić się o spotkanie z rekinem podczas wakacji. Grecja to wymarzony kierunek na beztroski, plażowy wypoczynek. Więcej o rekinach występujących w Grecji dowiesz się z naszego przewodnika.

Najczęstsze pytania odnośnie rekinów w Grecji

Na co uważać w morzu w Grecji?

Wybierając się na kąpiel w greckim morzu, trzeba zachować podstawowe środki ostrożności. Przede wszystkim nie wolno pływać samotnie, zwłaszcza o świcie i zmierzchu. Należy unikać kąpieli w pobliżu portów rybackich oraz miejsc, gdzie gromadzą się ławice ryb. Nie wolno wchodzić do wody z otwartymi ranami, gdyż może to zwabić drapieżniki. Poza tym trzeba uważać na jeżowce, które często spotyka się w okolicach skalistych brzegów. Warto też mieć na uwadze silne prądy morskie i wysokie fale, które potrafią być niebezpieczne dla niedoświadczonych pływaków.

Co gryzie w wodzie w Grecji?

W greckich wodach można natknąć się na różne morskie zwierzęta. Najbardziej dokuczliwe są meduzy, których parzydełka wywołują bolesne oparzenia skóry. Nieco groźniejsze są skorupiaki, np. kraby czy langusty, których szczypce potrafią dotkliwie zranić. Sporadycznie zdarzają się też ataki barakud - dużych i drapieżnych ryb o ostrych zębach. Na greckich plażach czasem spotyka się też węże morskie, ale nie są one jadowite i nie stanowią większego zagrożenia. Natomiast rekiny, choć obecne w greckich wodach, raczej unikają kontaktu z ludźmi i nie atakują bez wyraźnego powodu.

 

 

 

Znajdź odpowiednie miejsce i termin

Skontaktuj się z nami